Materská otca a pracovný pomer. Čo všetko skúma Sociálna poisťovňa?

Zodpovedané
4. apr 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať ohľadom nároku na materské u otca v prípade, ak bude mať pracovný pomer u iného zamestnávateľa.

Pánovi plynie materské u zamestnávateľa, s ktorým končí pracovný pomer k 30.4.2024 z dôvodu zániku spoločnosti. Materské plynie od 6.2.2024, pán pracuje zatiaľ ako SZČO. Živnosť si zriadil, aby mohol dokončiť prácu u súčasného zamestnávateľa.

Od 1.5.2024 vznikne pánovi nová pracovná zmluva u iného zamestnávateľa, nový zamestnávateľ nechce pomer ako SZČO.

Keďže pôjde o novú PZ u iného zamestnávateľa, bude mať nárok na poberanie materského.

Bude to Sociálna poisťovňa skúmať?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pracovať môže z iného pracovného vzťahu.

Sociálna poisťovňa skúma ale každé nemocenské poistenie u otca na materskej a bude sa zaujímať, kto sa o dieťa krátkodobo stará počas jeho neprítomnosti (teta, babka, dedko). Nesmie to byť matka dieťaťa.

Sú s tým dosť veľké problémy, ak má otec počas poberania materskej príjem (keď aj iné nemocenské poistenie zamestnanca u iného zamestnávateľa).

S prianím pekného dňa,
Lenka