Mesačné poberanie daňového bonusu a prestriedanie rodičov v práci. Ako postupovať?

Zodpovedané
27. jún 2023

Dobrý deň,

od januára som sa vrátila späť do zamestnania. Daňový bonus na deti som si dala vyplácať mesačne. Manžel je od marca na materskej (otcovskej). V septembri mu končí materská. Chceli by sme sa vymeniť. Ja sa vrátim späť na rodičovskú a manžel do práce.

Bude mať nárok na poberanie daňového bonusu?

Aké budeme mať možnosti?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

otec dieťaťa bude mať nárok na daňový bonus, keď sa vráti do zamestnania. Poberanie DB nahlási zamestnávateľovi a vyplní ho v tlačive Vyhlásenie k uplatneniu nezdaniteľnej časti základu dane a daňového bonusu. Tam uvedie, od kedy bude poberať daňový bonus. Doloží rodný list dieťaťa.

Vy zároveň upovedomíte svojho zamestnávateľa, že DB už nebudete poberať. V tom istom tlačive - Vyhlásení sa označujú aj tieto zmeny.

S prianím pekného dňa,
Lenka