Môže byť manželka na rodičovskom so starším synom a ja na otcovskej s bábätkom?

Zodpovedané
21. mar 2024

Dobrý deň,

syn sa narodil 19.8.2022. Manželka je aktuálne tehotná a termín pôrodu má 3. októbra. Poberala materské a aktuálne je na rodičovskom príspevku.

Chcel by som ísť na otcovskú dovolenku so synom, zatiaľ čo manželka by brala materskú s druhým dieťaťom (bábätkom). Som dlhodobo zamestnaný.

Môžeme sa potom vystriedať, že ona pôjde na rodičovský príspevok so starším synom a ja na otcovskú s bábätkom?

Alebo nemôže čerpať rodičovský príspevok, ak ja som na otcovskej?

A ak nemôže, má si platiť zdravotné poistenie?

V akom dátume mám nastúpiť na otcovskú dovolenku tak, aby som sa neukrátil o nejaké dni?

Ďakujem

Dobrý deň,

otec dieťaťa by mal začať poberať materské najneskôr 28 týždňov pred dovŕšením troch rokov veku dieťaťa. Najneskôr by mal otec požiadať o materské, ak bude mať dieťa maximálne 2 roky a 5 mesiacov.

Ďalšou podmienkou je, aby ste v posledných dvoch rokoch ku dňu nástupu na materské boli nemocensky poistený najmenej 270 dní.

Nie je možný súbeh materského a rodičovského príspevku. Teda nie je možné, aby otec poberal materskú na staršie dieťa za celý mesiac a matka súbežne rodičovský príspevok. V tom istom čase môže byť matka na materskej s novorodencom a vy = otec so starším dieťaťom do 3 rokov veku dieťaťa. Pokiaľ obaja budete spĺňať všetky podmienky pre priznanie materskej, budete môcť obaja poberať materské (každý požiada o materské zo svojho zamestnania).

S prianím pekného dňa,
Lenka