Môže eseročka preplatiť tieto náklady konateľa?

Zodpovedané
15. dec 2023

Dobrý deň,

s.r.o. má sídlo v rodinnom dome, internet a telefón konateľ (jediný spoločník s.r.o.) využíva vo veľkej miere na podnikanie, faktúry od poskytovateľov sú však na meno konateľa.

Môže mu s.r.o. preplácať povedzme 80% týchto nákladov?

Podobne, ak konateľ zaplatí nejaký výdavok súvisiaci s podnikaním, napríklad poštovné na zaslanie firemných vecí klientovi, potvrdenie - objednávka poštových služieb je vystavená na konateľa ako fyzickú osobu, môže mu to s.r.o. preplatiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak je na doklade meno konateľa bez názvu spoločnosti a ani nie je uvedené IČO, je možné požiadať o opravenie dokladu. Doklad musí spĺňať náležitosti účtovného dokladu = § 10 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve.

§ 10
Účtovný doklad
(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať
a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke, ak overenie účtovného prípadu nie je zabezpečené podľa § 32 ods. 3 písm. b) alebo písm. c).

S prianím pekného dňa,
Lenka