Môže ísť na materskú manžel, ktorý má prerušenú živnosť?

Zodpovedané
7. nov 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať ohľadom nároku na materské u manžela, ktorý prerušil živnosť k 15.2.2022. Do tohto dátumu platil riadne odvody bez prestávky cca 8 rokov. Budúci rok v apríli by ju chcel obnoviť a uvažujeme, že či by mal nárok na materské. Podmienka nemocenského poistenia 270 dní za posledné 2 roky by bola splnená.

Bol by problém, že toto poistenie bolo prerušené?

Z čoho by sa rátal vymeriavací základ?

Bolo by to z odvodov od 1.1. do 14.2.?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak má manžel SZČO prerušenú živnosť, tým pádom mu mohlo už zaniknúť nemocenské poistenie.

Ak mu nemocenské poistenie zaniklo podaním Daňového priznania za rok 2022 v roku 2023, záleží k akému dátumu mu zaniklo nemocenské poistenie. Informujte sa na Sociálnej poisťovni, či naozaj splní 270 dní nemocenského poistenia kvôli prerušeniu živnosti.

Výpočet materskej by ovplyvnili skutočnosti:

  • kedy by obnovil živnosť,
  • či by po jej obnovení bol naďalej bol povinným platiteľom odvodov.

S prianím pekného dňa,
Lenka