Môže matka poberať materskú dávku na Slovensku a zároveň partner rodičovský príspevok v Rakúsku?

Zodpovedané
13. nov 2023

Dobrý deň,

rada by som sa informovala ohľadom poberania materského v situácii, ktorú máme s partnerom.

Ja pracujem na TPP na SR, trvalý pobyt mám na SR, žijem s partnerom v Rakúsku (ale nemám tu Hauptwohnsitz) a čakáme dieťa. Partner je na TPP v Rakúsku, má tu stredobod životných záujmov (Hauptwohnsitz).

Za akých podmienok je možné v našom prípade čerpať materskú dávku?

V Rakúsku pojem materská dávka neexistuje. Je tu rodičovský príspevok v rámci materskej/otcovskej dovolenky, ktorý sa vypláca od narodenia do 1 roka dieťaťa.

Je možné, aby som ja poberala materskú na Slovensku a zároveň partner rodičovský príspevok v Rakúsku?

Po prípadnom skončení mojej materskej je možné súbežne čerpať rodičovský príspevok (ja na SR a partner v AT)?

Ak by partner šiel na otcovskú dovolenku v AT kvôli vyšším dávkam rodičovského príspevku, mám ja nárok na materskú dovolenku na SR?

V prípade, že by som taký nárok nemala, musím hneď po pôrode nastúpiť do práce, alebo tam plynie nejaká ochranná popôrodná lehota, počas ktorej mi bude vyplácaná nejaká dávka?

V prípade, že by som si ja ako matka tiež dala žiadosť o Hauptwohnsitz v AT spolu s dieťaťom, mala by som ako zamestnanec na SR nárok na nejaké dávky v tehotenstve/po pôrode na dieťa zo SR?

Ďakujem

Dobrý deň,

zahraničiu sa nevenujem, iba okrajovo.

Na materskú budete mať nárok z trvajúceho pracovného pomeru tu na SK.

Keď budete žiť v zahraničí, budú sa na Vás vzťahovať ich predpisy. Rakúsko má so Slovenskom uzatvorenú zmluvu, postupuje sa podľa nej.
V linku nájdete zmluvu aj s Rakúskom:
https://www.employment.gov.sk/sk/ministerstvo/m...

Ohľadom rodičovského príspevku, ak rodič žiada o príspevok, táto starostlivosť musí byť dieťaťu poskytovaná na Slovensku. Nárok na dávky sa však už posudzuje nielen podľa slovenskej legislatívy, ale aj podľa koordinačných predpisov a nariadení EÚ. Pri určovaní nároku na rodičovský príspevok podľa legislatívy EÚ sa posudzujú obidvaja rodičia dieťaťa. A to aj v prípade, ak nie sú manželia, spolu nežijú, príp. má jeden z rodičov dieťa zverené do svojej starostlivosti.

Bude sa totiž zisťovať, či nie je nárok zo zahraničia. Ak by bola dávka poskytovaná štátom EÚ nižšia, resp. dávka nie je, Slovensko by Vám z dôvodu bydliska rodiny poskytol vyrovnávaciu dávku vo výške rozdielu medzi dávkami poskytovanými v SK a EÚ.
https://www.upsvr.gov.sk/socialne-veci-a-rodina...

Čo sa týka Rakúska - rodičovského príspevku a iných dávok informácie nájdete:
https://www.opatrovanie-rakusko.sk/opatrovanie-...

S prianím pekného dňa,
Lenka