Môže muž poberať rodičovský príspevok popri zamestnaní bez toho, aby nastúpil na materskú dovolenku?

Zodpovedané
3. feb 2024

Dobrý deň,

rada by som nastúpila späť do zamestnania, následne ukončila pracovný pomer a poberala dávku v nezamestnanosti. Muž nechce nastúpiť na materskú, keďže sa bojí o svoje zamestnanie.

Môže poberať rodičovský príspevok popri zamestnaní bez toho, aby najskôr nastúpil na materskú dovolenku?

Môžem byť ja zároveň evidovaná na úrade práce a poberať dávku v nezamestnanosti?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

rodičovský príspevok sa neprizná, ak má rodič nárok na materské a tento nárok neuplatní. Informujte sa priamo na ÚPSVaR, či by mu rodičovský príspevok priznali aspoň od mesiaca, v ktorom by prestal poberať materské. Pokiaľ by poberal rodičovský príspevok, pracovať môže bez odmedzení, Vy môžete byť na ÚPSVaR a požiadať aj o dávku v nezamestnanosti.

Nárok na rodičovský príspevok nevzniká:

  • Ak aspoň jedna z oprávnených osôb má nárok na materské alebo má nárok na obdobnú dávku ako materské v členskom štáte a suma materského alebo obdobnej dávky ako materské v členskom štáte za celý kalendárny mesiac je vyššia ako suma rodičovského príspevku; to neplatí, ak oprávnená osoba, ktorou je otec dieťaťa, do uplynutia šiestich týždňov odo dňa pôrodu alebo do uplynutia predĺženého obdobia z dôvodu prijatia dieťaťa do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia zo zdravotných dôvodov na strane dieťaťa alebo jeho matky, má nárok na materské alebo obdobnú dávku ako materské v členskom štáte

https://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialn...

S prianím pekného dňa,
Lenka