Môže neplatené voľno pokaziť maximálnu podporu?

Zodpovedané
2. máj 2023

Dobrý deň,

po ukončení rodičovskej dovolenky si chcem vziať 2 dni dovolenky a potom neplatené voľno u zamestnávateľa na cca mesiac. Následne 1 deň dovolenky a nahlásiť sa na ÚPSVaR.

Môže neplatené voľno pokaziť maximálnu podporu?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky - 730 dní.

Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie čerpania materskej dovolenky, obdobie práceneschopnosti ako aj obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky za predpokladu, že v tomto období pracovný pomer trval a toto obdobie spadá do posudzovaného obdobia. Nezapočítavajú sa dni neplateného voľna.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Pokiaľ ste sa do práce po skončení RD vrátili, (napr. čerpali dovolenku), tak sa Vám dávka v nezamestnanosti bude počítať z vymeriavacieho základu, ktorý ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie. Teda z príjmu, ktorý ste dosiahli v zamestnaní po RD, pokiaľ ste nemali ešte iný príjem.

Ak všetko splníte a obnovíte poistenie v nezamestnanosti, výpočet by NV nemalo ovplyvniť. Skôr je otázne prečo chcete čerpať NV.

S prianím pekného dňa,
Lenka