Môže si manžel uplatniť daňový bonus aj na Slovensku?

Zodpovedané
14. feb 2023

Dobrý deň,

manžel pracuje v ČR, ale mal aj príjem zo SR (3000 eur). Daňový bonus si uplatňuje v ČR.

Môže si uplatniť daňový bonus aj na Slovensku?

Čo sa týka slovenského daňového priznania, musí doložiť aj české daňové priznanie?

Ďakujem

Dobrý deň,

manžel si môže ako rezident SR uplatniť v zahraničí zvýhodnenie na dieťa, ktoré mu umožňuje daňová legislatíva platná v zahraničí a nemá to vplyv na uplatnenie daňového bonusu na dieťa na území SR.

Na uplatnenie daňového bonusu na Slovensku daňovník preukazuje splnenie podmienok zákona o dani z príjmov platného v SR.

Na Slovensku je daňové priznanie k dani z príjmov povinný podať daňovník, ak jeho celkové zdaniteľné príjmy dosiahnuté v roku 2022 presiahli sumu 2 289,63 eur a ak bol príjem zo zahraničia.

V daňovom priznaní sa zohľadni výška príjmu v zahraničí a podľa toho sa prepočíta nárok na daňový bonus. V Čechách mu vystavili Potvrzení o zdanitelných příjmech. Toto tlačivo doloží ako prílohu k slovenskému Daňovému priznaniu.

S prianím pekného dňa,
Lenka