Môže si otec dieťaťa uplatniť daňový bonus, ak nemáme spoločný trvalý pobyt?

Zodpovedané
8. feb 2023

Dobrý deň,

čakám dieťa s partnerom, s ktorým spolu nežijeme v jednej domácnosti a nie sme manželia. On býva u rodičov a tam má trvalý pobyt a ja bývam u svojich rodičov, kde mám trvalý pobyt a kde bude mať trvalý pobyt aj naše dieťa, kým nepostavíme dom. Otec bude uvedený v rodnom liste, budeme bývať striedavo v obidvoch domácnostiach (u nás aj u svokrovcov). Ja nastúpim po narodení dieťaťa na materskú, respektíve. Ak mi nevyjde materská, budem poberať rodičovský príspevok z úradu.

Môže si otec dieťaťa uplatňovať v takomto prípade v zamestnaní daňový bonus na dieťa, keď nebude mať s dieťaťom rovnaký trvalý pobyt?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie je podstatné, že máte každý inú adresu trvalého pobytu. Podstatná je spoločná domácnosť. Ak splní podmienky ako aj spoločnú domácnosť, potom bude mať nárok na daňový bonus.

S prianím pekného dňa,
Lenka