Môže si žena vybrať, či nastúpi na materskú 6 alebo 8 týždňov pred pôrodom?

Zodpovedané
30. jan 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, že ako je to s tým nástupom na materskú 8 týždňov pred predpokladaným termínom pôrodu. Všade na internete čítam, že si žena môže vybrať, kedy nastúpi v rozmedzí 6-8 týždňov.

Keď som sa pýtala svojho gynekológa, tak veľmi rázne mi povedal, že 8 týždňov môže ísť iba žena na rizikovom tehotenstve, inak len 6 týždňov.

Má pravdu?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, na materskú môžete nastúpiť v rozpätí 6 - 8 týždňov pred predpokladaným dňom pôrodu. Tých 8 týždňov sa zvyklo dávať práve ženám s rizikovým tehotenstvom a ak žiadajú o materské z ochrannej lehoty.

Zákon o sociálnom poistení, § 48 ods. 2
Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. Nárok na materské zaniká uplynutím 34. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.
https://www.autora.sk/zz/2003/461/#48

S prianím pekného dňa,
Lenka