Môže živnostník počas PN vystavenej na Slovensku odcestovať do zahraničia na operáciu?

Zodpovedané
31. mar 2023

Dobrý deň,

priateľ je živnostník, platí si zdravotnú poisťovňu. Tým pádom by mal mať nárok na PN.

Môže počas PN, ktorá je vystavená na Slovensku odcestovať do zahraničia na operáciu?

Ďakujem

Dobrý deň,

nárok na PN mu vznikne vtedy, ak platí odvody aj do sociálnej poisťovne = nemocenské poistenie, nielen odvody do zdravotnej poisťovne.

Čo sa týka zahraničnej operácie, to Vám presne neporadím. To treba odkonzultovať priamo so zdravotnou poisťovňou, či operáciu preplatia v rámci poistenia. V zdravotnej poisťovni sa žiada o povolenie aj určitých vyšetrení, či zákrokov.

S prianím pekného dňa,
Lenka