Môže živnostník vykázať stratu 10 000 EUR a mať výdavky na osobnú spotrebu vo výške 65 000 EUR?

Zodpovedané
31. dec 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom jednoduchého účtovníctva a podania daňového priznania. Živnostník má obchodík s rozličným tovarom. Príjmy mal za rok cca 284 000 EUR a výdavky 294 000 EUR. Vykázal daňovú stratu 10 000 EUR, ale výdavky na osobnú spotrebu - neovplyvňujúce základ sa dane mal 65 000 EUR.

Je to v poriadku?

Zdá sa mi to zvláštne, len zase výdavky tým nezvýšil a vlastne ani príjmy neznížil.

Obchodík má vo svojom dome.

Keď dáva do výdavkov - prevádzkové napr. nákup farby na vymaľovanie a omietky nemal by to pomerovo krátiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ použil výdavky na osobnú spotrebu, tak tie neovplyvňujú základ dane. Je len na ňom, aká čiastka to bola.

Ak použil farby a omietky iba na firemné účely, tak ich nekráti.

S prianím pekného dňa,
Lenka