Môžem byť na rodičovskej bez poberania dávky?

Zodpovedané
13. nov 2023

Dobrý deň,

rada by som sa poradila o mojej situácii.

Vzhľadom na to, že nie je možné poberať súbežne dve dávky: materská a rodičovská (dve deti), môžem byť na rodičovskej bez poberania dávky?

Musím si platiť zdravotné odvody?

Stačí zamestnávateľovi ohlásiť, že sa starám o dieťa do 3 rokov a beží ochranná lehota?

Ďakujem

Dobrý deň,

v čase, keď už nebudete poberať rodičovský príspevok, stále môžete byť na RD s dieťaťom, ktoré nemalo 3 roky. To sa nevylučuje, čerpáte ju do troch rokov dieťaťa.

Zdravotné a dôchodkové poistenie bude štát platiť za otca, ak on bude na MD. Resp. RD, s mladším dieťaťom. V zdravotnej poisťovni by ste sa mohli prihlásiť ako osoba, ktorá sa celodenne a riadne stará o dieťa do veku 6 rokov a na základe toho za Vás bude štát platiť zdravotné poistenie. Staršie dieťa môže byť v škôlke max. 4 hodiny denne. Zároveň štát platí aj dôchodkové poistenie, ak by ste sa prihlásili v sociálnej poisťovni s tým, že sa riadne staráte o dieťa do 6 rokov.

Odporúčam Vám sa o tejto variante informovať priamo v poisťovniach.

S prianím pekného dňa,
Lenka