Môžem byť na rodičovskej dovolenke bez poberania rodičovského a manžel doma s tým istým dieťaťom na materskej dovolenke?

Zodpovedané
18. feb 2024

Dobrý deň,

chcem sa informovať.

Je možné, aby som ostala doma na rodičovskej dovolenke bez poberania rodičovského príspevku pokým bude manžel doma s tým istým dieťaťom na materskej dovolenke a bude poberať materskú dávku?

Ak áno, kto by v takomto prípade platil za mňa odvody do SP a ZP?

Je potrebné na tento fakt upozorniť ÚPSVaR, alebo stačí iba informovať Sociálnu poisťovňu o tom, že manžel nastúpi na materskú dovolenku?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

v čase, keď už nebudete poberať rodičovský príspevok, stále môžete byť na RD s dieťaťom, ktoré nemalo 3 roky. To sa nevylučuje, čerpáte ju do troch rokov dieťaťa.

Zdravotné a dôchodkové poistenie bude štát platiť iba za otca, ak on bude na MD, resp. na RD. Vy už nebudete poistencom štátu a bude potrebné si platiť zdravotné poistenie sama ako dobrovoľne nezamestnaná - samoplatiteľ.

Požiadať o odňatie rodičovského príspevku je potrebné najneskôr odo dňa, od ktorého si otec dieťaťa uplatní nárok na materské.

S prianím pekného dňa,
Lenka