Môžem byť naďalej doma na rodičovskej dovolenke, aj keď bez nároku na rodičovský príspevok?

Zodpovedané
14. jan 2024

Dobrý deň,

koncom marca mi bude končiť materská. Vzhľadom k tomu, že manžel poberá taktiež materské na iné dieťa, nebudem si uplatňovať nárok na rodičovský príspevok.

Môžem byť naďalej doma na rodičovskej dovolenke, aj keď bez nároku na rodičovský príspevok?

Mám túto skutočnosť niekde oznámiť, ak chcem ostať naďalej poistencom štátu, alebo sa to berie automaticky, že pokračujem v rodičovskej dovolenke, hoci nebudem žiadať o rodičovský príspevok?

Objavili sa mi aj nejaké zdravotné problémy. Je možné, že po ukončení materskej to budem riešiť PNkou.

Platí v takomto prípade, že som naďalej poistencom štátu?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

v čase, keď nebudete poberať rodičovský príspevok, stále môžete byť na RD s dieťaťom, ktoré nemalo 3 roky. To sa nevylučuje, čerpáte ju do troch rokov dieťaťa.

Zdravotné a dôchodkové poistenie bude štát platiť za otca, ak on bude na MD, resp. na RD s iným - starším dieťaťom. V zdravotnej poisťovni by ste sa mohli prihlásiť ako osoba, ktorá sa celodenne a riadne stará o dieťa do veku 6 rokov a na základe toho za Vás bude štát platiť zdravotné poistenie. Mladšie dieťa s ktorým ste teraz na MD môže byť v škôlke, v jasliach max. 4 hodiny denne. Zároveň štát platí aj dôchodkové poistenie, ak by ste sa prihlásili v Sociálnej poisťovni s tým, že sa riadne staráte o dieťa do 6 rokov.

Odporúčam Vám sa o tejto variante informovať priamo v poisťovniach.

S prianím pekného dňa,
Lenka