Môžem ísť na PN ako tehotná, keď pracujem na dohodu?

Zodpovedané
14. mar 2023

Dobrý deň,

som tehotná a zamestnaná na dohodu. Zdravotný stav mi nedovoľuje ďalej pracovať. V uplynulých rokoch som bola zamestnaná, dva mesiace na úrade práce, neskôr opäť zamestnaná. Chcela by som ísť na dlhodobú PN až do nástupu na materskú.

Mám nárok na PN?

Budem mať nárok na tehotenskú a materskú dávku?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ sa z dohody platí nemocenské poistenie, máte nárok na PN.

Na nárok na tehotenské/materské musíte byť nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred začiatkom 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu (v 13. týždni) = tehotenské a materské 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.

Do týchto dní sa počíta akékoľvek už ukončené nemocenské poistenie. Ak túto podmienku splníte, (prepočítajte si tieto dni) a z dohody sa platí nemocenské poistenie, nárok budete mať.

S prianím pekného dňa,
Lenka