Môžem ísť na PN od ukončenia pracovného pomeru?

Zodpovedané
10. jan 2024

Dobrý deň,

31.12.2023 mi skončila rodičovská dovolenka, následne tento mesiac január čerpám starú dovolenku a od 1.2.2024 som nezamestnaná. Ukončenie pracovného pomeru dohodou skrz zrušenie pracovného miesta, dostanem aj odstupné.

Môžem od 1.2.2024 ísť na PN kvôli zlému zdravotnému stavu?

A následne po ukončení PN ísť na úrad práce?

Budem mať nárok na podporu?

Bude mi podpora rátaná z toho januára, čo som teraz na dovolenke?

Neovplyvní mi PN výšku podpory v nezamestnanosti?

Pracovala som v kuse v jednej firme 16 rokov predtým ako som nastúpila na RD.

Ďakujem

Dobrý deň,

po skončení pracovného pomeru môžete ísť v ochrannej lehote na PN (nemocenské poistenie ste si po RD obnovili čerpaním dovolenky) a po skončení PN sa evidovať na ÚPSVaR. Budete mať nárok na dávku v nezamestnanosti.

Pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky - 730 dní.

Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie čerpania materskej dovolenky, obdobie práceneschopnosti ako aj obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky za predpokladu, že v tomto období pracovný pomer trval a toto obdobie spadá do posudzovaného obdobia. Túto podmienku splníte.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Dávka sa bude počítať z čerpanej dovolenky a odstupného ak ste boli iba na RD a nemali iný zdaniteľný príjem za posledné dva roky pred evidenciou na ÚPSVaR.

S prianím pekného dňa,
Lenka