Môžem ísť pred materskou na PN?

Zodpovedané
22. jan 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať. Termín nástupu na materskú dovolenku mám 3.3.2024.

Keď nastúpim teraz na PN, neovplyvní to moju materskú?

Budem mať na ňu aj tak nárok?

V auguste minulého roka som čerpala dovolenku cca 20 dní počas rodičovskej. Zamestnávateľ chcel, aby som vyčerpala dovolenku a ķvôli tomu mi neuznali tehotenské na terajšie druhé tehotenstvo. Uznali mi ho však z ďalšej zmluvy, ktorú mám od setembra minulého roku a z tohto si chcem aj čerpať materskú. Bojím ísť na PN (zdravotné problémy), aby mi nezamietli potom materskú.

Ako mám postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak som správne pochopila, máte dva pracovné pomery. Jeden, z ktorého ste v súčasnosti na RD a druhý, ktorý máte od 9/2023.

Tehotenské Vám neznali ako súbeh dvoch nemocenských poistení, lebo z každého z nich ste nemali viac ako 270 dní nemocenského poistenia v čase podania o tehotenské. Tým pádom uznali iba z jedného zamestnania a nie preto, že ste prerušili RD a čerpali dovolenku. Presne takto isto budú postupovať pri materskej. Tiež nebude súbeh a vypočíta sa zo zamestnania, z ktorého o to požiadate. Môžete byť na PN, prípadná PN Vám neovplyvní materskú ani jej výpočet.

S prianím pekného dňa,
Lenka