Môžem mať dve PN po sebe?

Zodpovedané
9. jún 2023

Dobrý deň,

vo februári som nastúpila do práce, kde mi po troch mesiacoch ukončili pracovný pomer v skúšobnej dobe. Išla som na PN v ochrannej lehote. Keďže som mala odpracovaných len 89 dní a minulý rok som bola na rodičovskej dovolenke a potom na úrade práce. Tak mi bola rátaná PN z minimálneho VZ. Pnku som ukončila po 2 týždňoch, lebo som si našla prácu. Lenže tá práca nie je taká ako mi bolo povedané.

Môžem sa dať znova na platenú PN?

Predpokladám, že mi asi ukončia pracovný pomer v skúšobnej dobe.

Bude sa mi stále rátať PN z toho minimálneho VZ a z podporného obdobia 52 týždňov sa mi odrátajú 2 týždne?

Ďakujem

Dobrý deň,

zamestnávateľ vyplatí zamestnancovi náhradu príjmu za 10 kalendárnych dní: Prvé 3 dni 25% denného vymeriavacieho základu, 7 dní 55% denného VZ. Od 11-teho dňa vyplatí PN zamestnancovi Sociálna poisťovňa 55% denného VZ.

Denný vymeriavací základ sa vypočíta:
Súčet vymeriavacích základov na platenie poistného na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období/počet dní rozhodujúceho obdobia.

Keďže nemocenské poistenie pred vznikom PN by trvalo kratšie ako 90 dní, tak rozhodujúce obdobie sa počíta od vzniku nemocenského poistenia = vzniku pracovného pomeru do konca predchádzajúceho mesiaca, v ktorom by ste boli PN. Záleží akú ste mali dohodnutú mzdu. Ak minimálnu, tak aj PN z minimálneho VZ.
Podporné obdobie bude kratšie.

Ak budete mať PN počas trvania skúšobnej doby, predlžuje sa skúšobná doba o dobu trvania PN. PN ale níe je prekážkou pre ukončenie pracovného pomeru v skúšobnej lehote či zo strany zamestnávateľa ale i zamestnanca.

S prianím pekného dňa,
Lenka