Môžem nesúhlasiť s výpoveďou?

Zodpovedané
21. jún 2023

Dobrý deň,

som na rodičovskej dovolenke a zamestnávateľ zrušil moju pozíciu. Predáva firmu. Poslal mi dohodu o skončení pracovného pomeru s 2-mesačným odstupným. S tým ja nesúhlasím.

V septembri by som mala nastúpiť do práce. Ak mi dá v septembri výpoveď, tak výpovedná doba plynie od októbra do konca novembra. V novembri počas výpovede mi zmluva prekročí 5 rokov, tým pádom je odstupné 2 mesiace. Tak spolu by to bolo cca 5 platov.

Je to správne?

Mám počkať a nesúhlasiť s dohodou?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ nebudete súhlasiť s dohodou (nemusíte), môžu Vám poslať výpoveď.

Zákaz výpovede sa nevzťahuje na výpoveď danú aj zamestnancovi na rodičovskej dovolenke ak sa zamestnávateľ, alebo jeho časť zrušuje. Je to výnimka, v ktorej môže dať zamestnávateľ zamestnancovi výpoveď aj počas ochrannej doby.

Ak by išlo o VÝPOVEĎ, tak budete mať nárok na odstupné v sume:

  • Priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov, zároveň by Vám plynula aj výpovedná lehota. Zamestnávateľ by Vám vyplatil odmenu aj za mesiace, počas ktorých by výpovedná doba plynula a následne aj odstupné. Dvojmesačná výpovedná doba platí pri zamestnancoch, ktorých pracovný pomer trval najmenej jeden rok ale menej ako 5 rokov ku dňu doručenia výpovede. Tých "cca 5 platov" by ste mohli získať jedine, že by Vám výpoveď dali až po dobe, kedy by Vaša pracovná zmluva trvala viac ako 5 rokov.

Ak by ste podpísali DOHODU, tak budete mať nárok na odstupné v sume:

  • Dvojnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov.

S prianím pekného dňa,
Lenka