Môžem po skončení PN požiadať o opätovné zaradenie do evidencie?

Zodpovedané
29. feb 2024

Dobrý deň,

pred 2 rokmi som bola zaradena do evidencie uchádzačov o zamestnanie a mala som nárok na dávku v nezamestnanosti. Evidovaná som bola iba 1,5 mesiaca, nakoľko som našla prácu.

Od 1.2.2022 do 14.3.2022 bola evidencia. 31.11.2023 som ukončila pracovný pomer, ale od 21.11.2023 som na PN, ktorá ešte trvá.

Môžem po skončení PN požiadať o opätovné zaradenie do evidencie?

Je dôležitý dátum evidencie alebo dátum ukončenia?

Ďakujem

Dobrý deň,

nevyčerpanú dávku v nezamestnanosti si môžete dočerpať do dvoch rokov. Podporné obdobie v nezamestnanosti je šesť mesiacov.

§ 105 Zákon o sociálnom poistení
(3) Poistencovi, ktorý bol vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie počas poberania dávky v nezamestnanosti a v období najviac dvoch rokov bol opätovne zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie vznikne nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti odo dňa opätovného zaradenia do tejto evidencie v sume, v akej mu bola vyplácaná predchádzajúca dávka v nezamestnanosti. Nárok na dávku v nezamestnanosti zaniká uplynutím zostávajúcej časti podporného obdobia v nezamestnanosti.

S prianím pekného dňa,
Lenka