Môžem poberať vyšší rodičovský v prípade, že by mi syna nevzali do škôlky?

Zodpovedané
6. jún 2023

Dobrý deň,

od roku 2020 som na materskej aj na rodičovskom, ktorý mi trvá do konca júna 2023. V roku 2020 mi skončil aj pracovný pomer. O 2 týždne ma čaká ďalší pôrod. Nemám nárok na materskú, len na nižší rodičovský.

Keby mi syna, ktorý má na konci júna 3 roky, nezobrali do škôlky, mohla by som na neho poberať ďalej vyšší rodičovský?

Mohol by manžel ako živnostník poberať nižší rodičovský na novorodeniatko a po čase ísť na materskú?

Ďakujem

Dobrý deň,

máte nárok len na jeden rodičovský príspevok. Ak Vám schvália predĺžený rodičovský príspevok na syna, môžete poberať vyšší RP, kým mu predĺženie bude trvať.

Manžel (SZČO) môže čerpať materské, pokiaľ spĺňa podmienky. Ak by otec poberal materské už za celý mesiac (po dobu 28 týždňov), tak nie je možné súčasne poberať aj rodičovský príspevok. Poberanie rodičovského príspevku by ste museli na ten čas zrušiť. Potom by už o rodičovský príspevok na mladšie dieťa požiadal otec a bol by vo vyššej výške, ak by poberal materské.

S prianím pekného dňa,
Lenka