Môžem popri podpore poberať tehotenské?

Zodpovedané
29. jan 2024

Dobrý deň,

zamestnaná som od roku 2022 u jedného zamestnávateľa. TPP som ukončila včera a dohody (brigády tiež končia koncom 1/2024. Nárok na materské bude, keďže som pracovala 4 roky na TPP len u rôznych zamestnávateľov.

Ak by som ukončila všetky pracovné pomery teraz, na MD mám nástup v auguste 2024, bude mi rátaná z roku 2023?

Bola som dlhodobo PN od 3/2023 a teraz končím PN.

Bude ten vymeriavací základ cca rovnaký ako pri PN?

Momentálne idem na úrad práce a požiadam o podporu na pol roka.

Ovplyvní to nejak výšku materskej?

Môžem popri podpore poberať tehotenské?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak požiadate o materské v roku 2024 z ochrannej lehoty z trvalého pracovného pomeru, rozhodujúcim obdobím bude rok 2023 (pracovný pomer začal pred 1.1.2023).

PN Vám bola počítaná z roku 2022, ak pracovný pomer začal 1.1.2022 alebo skôr. V takomto prípade vymeriavací základ nebude taký istý ako pri PN.

Dávka v nezamestnanosti neovplyvní výšku materskej.

Súbeh tehotenského je možný aj s inými príjmami. Súbeh prípadnej PN, tehotenského a rodičovského príspevku je možný.

S prianím pekného dňa,
Lenka