Môžem požiadať bývalého zamestnávateľa, aby mi urobil ročné zúčtovanie dane?

Zodpovedané
16. feb 2024

Dobrý deň,

odpracoval som celý rok 2023 pre svojho zamestnávateľa na plný úväzok. O 1. januára 2024 mám iné zamestnanie. Musel som zamestnávateľovi pomôcť s maľovaním, za čo som mal vyplatený nezdanený príjem na základe príkaznej zmluvy vo výške 220 EUR jednorazovo.

Môžem v takomto prípade požiadať svojho bývalého zamestnávateľa, aby mi urobil ročné zúčtovanie dane?

Odmietol ma s odpoveďou, že keďže som od nich mal príjem 220 EUR na príkaznú zmluvu, musím podať iný druh daňového priznania, čo oni nie sú povinní urobiť.

Sú tieto tvrdenia pravdivé?

Ďakujem

Dobrý deň,

podávate sám Daňové priznanie.

Zamestnanec nesmie požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania v prípade ak mal v danom roku aj iné príjmy okrem zamestnania. Príkazná zmluva by sa mohla zaradiť pod tzv. iný príjem § 8 Zákona o dani z príjmov, ak nebol zdanený zrážkovou daňou.

S prianím pekného dňa,
Lenka