Môžem pracovať, ak dcéru neprijmú do škôlky?
ZodpovedanéDobrý deň,
poprosím o radu ohľadom prijatia dcéry do škôlky a nároku na rodičovský príspevok.
Dcéra bude mať v marci 2026 tri roky.
Chcela by som ju prihlásiť do škôlky na školský rok 2025/2026, s plánovaným nástupom v marci 2026.
Keďže v septembri 2025 bude mať len 2,5 roka, predpokladám, že je malá pravdepodobnosť, že ju prijmú z kapacitných dôvodov.
Plánujem podať štyri prihlášky do škôlok v okolí.
Ak ju neprijmú, môžem podať ďalšiu prihlášku až na školský rok 2026/2027, keď bude mať 3,5 roka?
Budem mať nárok na predĺžený rodičovský príspevok od jej troch rokov v marci 2026 do septembra 2026?
Ak dcéru v marci 2026 neprijmú, aké mám možnosti ako matka samoživiteľka?
Existuje možnosť prednostného prijatia v marci, ak by niektoré dieťa zo škôlky odišlo?
Momentálne žijeme z rodičovského príspevku a mojej práce na dohodu na pár hodín týždenne.
Otec nie je uvedený v rodnom liste a nemám výživné.
Máme nárok na nejakú ďalšiu pomoc?
Ďakujem.
Dobrý deň,
aj po podaní prihlášky v 05/2025 na školský rok 2025/26 od marca resp. apríla 2026 by ste nemali mať nárok na predĺžený rodičovský príspevok za mesiace 04-08/2026, pretože Vaše dieťa dovŕši vek 3 roky po 31.08.2025.
Pokiaľ si podáte žiadosť o prijatie dieťaťa do MŠ na nasledujúci školský rok 2026/27 a dieťa nebude prijaté, až potom budete mať nárok na predĺžený rodičovský príspevok od 09/2026.
Možnosti: pokračovať v zamestnaní a o dieťa sa postará iný rodinný príslušník, príp. jasle, nájdenie iného zamestnania. Ohľadom prednostného prijatia sa informujte priamo v škôlke.
S prianím pekného dňa,
Lenka