Môžem si doplatiť odvody, aby som mala nárok na materské z dohody?

Zodpovedané
21. mar 2024

Dobrý deň,

momentálne som na rodičovskej dovolenke (pôvodne som pracovala vo firme na plný úväzok) a popri nej pracujem na dohodu u toho istého zamestnávateľa.

Dnes mi šéfka oznámila, že pracovný pomer mi ukončia k 30.4.2024. Od 23.5.2024 mam nastúpiť na ďalšiu materskú. Viem, že aj z dohody mám nárok na materské, ale musím pracovať do odchodu na materskú.

Je možné tých 23 dní si platiť odvody, aby som mala nárok na materské z dohody?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak Vám bude trvať dohoda, nezaregistrujú Vás na dobrovoľné poistenie, nakoľko máte aktívne nemocenské poistenie z dohody.

Ak sa Vám dohoda ukončí pred nástupom na materskú a dohoda trvala viac ako 270 dní a pred skončením pracovného pomeru po RD budete ešte čerpať dovolenku, aby Vám nezaniklo nemocenské poistenie dňom skončenia materskej dovolenky, mali by ste súbeh dvoch materských z ochrannej lehoty.

S prianím pekného dňa,
Lenka