Môžem si pri podaní daňového priznania uplatniť daňový bonus na deti aj z príjmu bývalého partnera, ktorý je biologickým otcom detí?

Zodpovedané
18. feb 2024

Dobrý deň,

s ex sme neboli manželia a už nežijeme v spoločnej domácnosti. Tento rok sa budem vydávať za nového priateľa.

Môžem si pokiaľ sa dovtedy nezmení zákon o daňovom bonuse uplatniť v daňovom priznaní za rok 2024 aj daňový bonus na deti z príjmu manžela, hoci nie je biologickým otcom, ale žijeme v spoločnej domácnosti?

Mám dva príjmy. Zo zamestnania /6 hodín/ a z osobnej asistencie /4 hodiny/. Daňový bonus mi je vyplácaný v mzde každý mesiac v príjme z riadneho zamestnania.

Môžem si uplatniť aj daňový bonus z príjmu z asistencie?

Kým som nepracovala ako zamestnanec, iba ako osobný asistent, daňový bonus som si z príjmu z asistancie uplatňovala vždy v ročnom zúčtovaní.

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, pokiaľ už bude Vašim manželom a budete mať spoločnú domácnosť, budete si môcť započítať aj jeho príjem aj keď nie je biologickým otcom detí.

Ak by Vám nevyšiel DB v plnej výške zo zamestnania, daňový bonus sa v daňovom priznaní prepočíta aj z príjmov z osobnej asistencie.

S prianím pekného dňa,
Lenka