Môžem ukončiť dohodu a dobrovoľne si platiť nemocenské poistenie?

Zodpovedané
12. mar 2024

Dobrý deň,

od 11.12.2023 som zamestnaná na dohodu, z ktorej sa mi platia aj odvody. Zistila som, že som tehotná. Termin pôrodu 20.10.2024. V práci by som už nechcela pokračovať, ale nemám odrobenych 270 dní.

Mohla by som dohodu ukončiť a začať si platiť dobrovoľne nemocenské poistenie?

A prosím Vás, pri výpočte MD sa aj pri DNP ráta posledné 3 mesiace?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, po prípadnom ukončení dohody sa môžete dobrovoľne poistiť.

Ak DNP bude trvať dlhšie ako 26 týždňov, bude materské počítané z Vami zvoleného VZ. Ak by trvalo kratšie, tak sa dávka vypočíta z minimálneho VZ.

Posledné tri mesiace sa riešia u zamestnancov.

S prianím pekného dňa,
Lenka