Môžem vyčerpať 69 dní dovolenky bez prestávky?

Zodpovedané
24. mar 2024

Dobrý deň,

som 9 rokov doma, počas ktorých som bola na materskej a rodičovskej dovolenke. Tá mi trvá do 14.9.2024. Mám 3 detičky, pracovný pomer na dobu neurčitú. Po skončení RD mám v pláne čerpať dovolenku v práci, do ktorej sa už nechcem vrátiť. Doposiaľ mám 69 dní.

Môžem ich vyčerpať vkuse?

Keď si budem čerpať tú dovolenku niečo cez 3 mesiace, tak mi ešte pribudne ďalšia dovolenka za rok 2024?

Do pôvodnej práce by som sa už nechcela vrátiť.

Ak by som po vyčerpaní dovolenky dala výpoveď v práci a išla na úrad práce, z čoho by sa mi vypočítala podpora v nezamestnanosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, ak ste si nestihli vyčerpať dovolenku pred nástupom na materskú dovolenku, tak sa prenáša a vyčerpáte ju po skončení rodičovskej dovolenky. Môžete ich vyčerpať všetky a môže Vám vzniknúť aj nárok na pomernú časť dovolenky za rok 2024, následne sa dohodnúť na ukončení pracovného pomeru k určitému dátumu. Ak by zamestnávateľ nesúhlasil s dohodou, tak by ste podávali výpoveď s dvojmesačnou výpovednou lehotou.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Ak by ste išli na ÚP a v posledných dvoch rokoch pred zaradením by ste v hlavnom zamestnaní mali hrubú mzdu (čerpanie dovolenky, preplatenie nevyčerpanej dovolenky), tak tým pádom ste neboli iba na rodičovskej dovolenke. Dávka sa vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie. Vymeriavací základ pre výpočet podpory by bol z dní čerpanenej dovolenky, ak ste popri RD nemali iný zdaniteľný príjem.

S prianím pekného dňa,
Lenka