Môžeme do daňového priznania zahrnúť to, že sme platili daň z predaja nehnuteľnosti?

Zodpovedané
29. júl 2022

Dobrý deň,

platíme 33% daň z predaja nehnuteľnosti. Niekde som čítala, že o rok ako sme podali do zdravotnej poisťovne si to môžme dať do daňového priznania a niečo nám vrátia.

Je to pravda?

Ak áno koľko %?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak predáte nehnuteľnosť a príjem z predaja nehnuteľnosti nebol oslobodený od dane, podáte Daňové priznanie. Príjem z predaja nehnuteľnosti je možné znížiť o daňové výdavky a ich rozdiel predstavuje základ dane. Z tohto základu sa platí 19% daň, (pri základe dane nad 38 553,02 pre rok 2022 sa použije sadzba dane vo výške 25 %). Po podaní Daňového priznania Vám výšku zdravotných odvodov oznámi zdravotná poisťovňa v ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia =14% z vymeriavacieho základu. Tu sa dostávame k Vami spomínaných 33% = 19% daň z príjmu + 14% zdravotné odvody.

Následne sú dve možnosti:
1. Zaplatené zdravotné odvody si môžete uplatniť ako výdavok nasledujúci rok, ak budete mať opäť príjem z predaja nehnuteľnosti.
2. Ak už tento druh príjmu nebudete mať, môžete si podať Dodatočné daňové priznanie, v ktorom si týchto zaplatených 14% uplatníte a správca dane Vám vráti preplatok.

S prianím pekného dňa,
Lenka