Musela by som pracovať 270 dní pred nástupom na materskú?

Zodpovedané
12. jan 2024

Dobrý deň,

som ešte na RD do 1.10.2023 a som nezamestnaná. Prvá varianta bola, že nastúpim od augusta/septembra do práce.

Platila by mi ešte rodičovská do októbra?

Dieťa by nastúpilo v septembri do škôlky.

Musela by som teda pracovať 270 dní pred nástupom na MD, aby mi vznikol nárok?

Druhá varianta - druhé bábätko. Ak by sa narodilo ešte tento rok (október, november, december), ako v tejto situácii postupovať?

Musela by som ísť od októbra do pôrodu na úrad práce?

Pred nástupom na MD a RD som pracovala dva roky, ale pracovny pomer zanikol nástupom na MD.

Ďakujem

Dobrý deň,

predpokladám, že sa jednalo o dátum 1.10.2024 (uvedený je rok 2023).

Pokiaľ Vám už netrvá pracovný pomer, už nečerpáte rodičovskú dovolenku, iba poberáte rodičovský príspevok.

Popri poberaní rodičovského príspevku môžete neobmedzene pracovať, ak by ste sa zamestnali, rodičovský príspevok budete poberať aj naďalej.

Ak by ste chceli na materskú a posledný pracovný pomer už dávno skončil, potrebovali by ste nových 270 dní nemocenského poistenia aby Vám vznikol nárok na novú materskú.

Potrebujete mať 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky. Ak pracovný pomer skončil pred nástupom na MD, tak by sa z neho nezapočítalo žiadne obdobie. Ak by ste nestihli 270 dní nemocenského poistenia, mohli by ste ísť na ÚPSVaR, ale nárok na dávku v nezamestnanosti by ste nemali, ak by ste sa prišli zaevidovať na ÚP až po dvoch rokoch od skončenia posledného pracovného pomeru.

S prianím pekného dňa,
Lenka