Musí manžel po znovuzaložení živnosti platiť odvody?

Zodpovedané
23. feb 2024

Dobrý deň,

manžel ukončil živnosť v marci 2023 a chcel by si opätovne založiť.

Bude platiť odvody hneď od začiatku?

Vtedy bol oslobodený prvý rok, ale keď živnosť ukončoval, tak už platil odvody.

Ak bude platiť, kedy by si mohol založiť tak, aby nemusel ten prvý rok zase platiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

neuvádzate kedy živnosť založi. Ale ak jeho príjmy za rok 2021 presiahli zákonom stanovenú hranicu, vznikla mu povinnosť platiť odvody od 01.07.2022 do 30.06.2023.

Ak jeho príjmy za rok 2022 tiež presiahli zákonom stanovenú hranicu, vznikla mu povinnosť platiť odvody od 01.07.2023 do 30.6.2024. Pri odklade od 01.10.2023 do 30.09.2024. Ak by bola v tomto období nová živnosť založená, pričom hranica pre platenie odvodov bola presiahnutá, obnoví sa aj platenie odvodov do Sociálnej poisťovne. Po tomto termíne sa odvody do SP neobnovia.

Overte si za aké obdobie by mal platiť odvody. Pokiaľ by mal stále živnosť aktívnu a podľa toho viete usúdiť, kedy by bo v období oslobodenia od odvodov.

S prianím pekného dňa,
Lenka