Musím budúci rok podať daňové priznanie, keď od 6/2023 prechádzam na rodičovský príspevok?

Zodpovedané
8. jún 2023

Dobrý deň,

potrebovala by som jednoduché vysvetlenie ako je to s podaním daňového priznania. Za rok 2023 samozrejme je ešte času a času, ale rada som pripravená dopredu.

Do júna 2023 poberám materskú dávku a od júna prechádzam na rodičovský príspevok.

Mám budúci rok normálne podať daňové priznanie?

Ak áno, podá ho za mňa zamestnávateľ?

Do 7.6.2023 som na materskej a od 8.6.2023 na rodičovskom príspevku.

Môže si manžel v daňovom uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manželku?

Ak áno, čo mu k tomu treba?

Ďakujem

Dobrý deň,

nepíšete, že či počas roka 2023 budete mať zdaniteľný príjem. Úplne však postačí, keď požiadate zamestnávateľa o Ročné zúčtovanie dane do 15.02.2024.

Manžel si môže uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku. Odpočíta sa vlastný príjem manželky (ak by ste mali príjem v práci a aj materské).

S prianím pekného dňa,
Lenka