Musím fyzickej osobe vystaviť príjmový doklad?

Zodpovedané
15. okt 2023

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď na moju otázku https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Dopĺňam viac info. Tovar kupujem vždy od iných osôb a väčšinou to nie je osobne (platba na účet). Môže sa stať, že niekedy budem kupovať aj viackrát od jednej. Sú to väčšinou “zberateľské” tenisky.

Musím fyzickej osobe vystaviť príjmový doklad?

Ja by som si chcel dať tento tovar do výdavkov, vediem si daňovú evidenciu. Čítal som, že existuje niečo ako výdavkový doklad.

Poslúži mi v tomto prípade výpis danej platby s detailným opisom?

Ako postupovať v prípade kúpy takého tovaru osobne a platbou v hotovosti?

Stačí mi ako doklad výpis výberu z podnikateľského účtu?

A ešte by som mal ešte jednu otázku týkajúcu sa nákupu tovaru/služby spojenej s podnikaním, alebo potrebnú na vykonávanie podnikania. V Českej Republike vraj existuje, že do určitej sumy je možné si dať faktúry bez IČO do výdavkov. Dôvod je ten pretože nie všetky služby a predajcovia majú možnosť dať IČO do fakturačnej adresy.

Je to možné aj na Slovensku?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

súčasťou kúpnej zmluvy pokiaľ bude platená v hotovosti, by mal byť vystavený príjmový doklad. Vystavuje ho predávajúci, môžete ho vypísať aj vy v jeho mene. Podstatný je tam jeho podpis = podpis príjemcu. On si necháva originál, vy kópiu. Následne si vy vystavíte výdavkový pokladničný doklad, tam sa tiež podpíše predávajúci do kolonky podpis príjemcu. Tento výdavkový doklad ostáva Vám. Týmto sa preukazujete, že predávajúci peniaze od Vás dostal. Pokiaľ peniaze odošlete na účet predávajúceho, má byť uvedený v kúpnej zmluve a podkladom pre výdavok (náklad) bude kúpna zmluva a výpis z bankového účtu.

České zákony nepoznám, vy sa riadite slovenskými predpismi.

S prianím pekného dňa,
Lenka