Musím odrobiť aspoň 90 kalendárnych dní plynúcich za sebou?

Zodpovedané
13. máj 2024

Dobrý deň,

u zamestnávateľa som odpracovala v roku 2021 tri týždne a následne som išla na materskú. Po nej klasický na rodičovskú. Tá by mi mala končiť 3.11.2024, kedy bude mať dcérka 3 roky. Avšak od októbra som chcela opäť nastúpiť, aby som odpracovala 90 kalendárnych dní u zamestnávateľky a počítala sa mi výška MD z tejto práce.

Musím odrobiť aspoň 90 kalendárnych dní plynúcich za sebou?

Počítajú sa do toho aj 3 týždne z roku 2021 a teda mi stačí zamestnať sa v polovici októbra?

Bude sa výška MD počítať čisto z odrobených mesiacov v roku 2024?

Nástup na materskú plánujem v januári 2025, aby sa mi počítala z roku 2024.

Môžem na ňu nastúpiť hneď 1.1.2025?

Ďakujem

Dobrý deň,

chýba základná informácia = kedy máte predbežný termín pôrodu. Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu.

Pokiaľ by ste mali 6 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu v januári 2025, rozhodujúce obdobie bol by iba rok 2024. Vôbec by ste nemuseli odrobiť 90 dní = zamestnávateľ sa nezmení.

S prianím pekného dňa,
Lenka