Musím platiť odvody zo zisku v s.r.o., ktorej som konateľ aj spoločník, ak už platím odvody z TPP zo súbežného zamestnania?

Zodpovedané
6. jan 2024

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom odvodov.

Musím platiť odvody do Sociálnej a zdravotnej poisťovne zo zisku v s.r.o., ktorej som konateľ aj spoločník, ak už platím odvody z TPP zo súbežného zamestnania?

Pre upresnenie, zisk z s.r.o. je nepravidelný. Jeden rok je, druhý nie.

Ako je to potom s daňovým priznaním?

Podávam iba z TPP, keď je s.r.o. nulový?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ Vám boli vyplatené príjmy z dividendy (t.j. podiel zo zisku), tak sa z takýchto príjmov platí 7 % zrážková daň. Dividendy za rok 2024 majú byť zrazené 10%. Zrazenú daň spoločnosť uhradí do 15 kalendárnych dní po skončení mesiaca, kedy bol vyplatený podiel na zisku a zároveň spoločnosť dovtedy podá tlačivo: Oznámenie o zrazení a odvedení dane vyberanej zrážkou.

Záleží aj za ktorý rok by ste mali podiel na zisku vyplatený. Zdravotné poistenie z dividend sa platilo poslednýkrát za rok 2016. Daňové priznanie podávate každý rok a to Daňové priznanie PO (právnických osôb) a za príjmy z TPP podávate Daňové priznanie FO typu A alebo B (daňové priznanie pre fyzické osoby).

S prianím pekného dňa,
Lenka