Musím podať daňové priznanie, ak mám úhrn preddavkov na daň oveľa nižší ako čiastkový základ dane?

Zodpovedané
8. feb 2024

Dobrý deň,

moje zdaniteľné príjmy za rok 2023 nepresiahli sumu 2461,42 EUR a momentálne som nezamestnaná.

Mám povinnosť podať daňové priznanie/požiadať o ročné zúčtovanie dane, ak mám úhrn preddavkov na daň oveľa nižší ako čiastkový základ dane?

Nevzniká mi nedoplatok na dani?

Ovplyvňuje to nezdaniteľná časť základu dane, ktorej uvedená suma je vyššia ako preddavky a čiastkový základ dane?

Ďakujem

Dobrý deň,

povinnosť nemáte.

Ak aj nemáte povinnosť podať daňové priznanie, ale mali ste zrazenú preddavkovú daň, tak podaním DP Vám ju vrátia. Priložíte kópiu o Potvrdenia o príjme za rok 2023.

Môžete požiadať o Ročné zúčtovanie dane bývalého zamestnávateľa do 15.2.2024. Následne Vám daň vysporiadajú a už nebudete musieť sa zaoberať podávaním DP.

S prianím pekného dňa,
Lenka