Musím požiadať o ročné zúčtovanie dane?

Zodpovedané
31. jan 2024

Dobrý deň,

v roku 2023 som pracovala v mesiacoch január - február u jedného zamestnávateľa. V marci som prešla k inému zamestnávateľovi, ale žiaľ v tom mesiaci som tam aj skončila. Od 01.4.2023 som v ochrannej lehote prešla na PN, ktorá trvá doteraz.

Je potrebné v mojom prípade požiadať o ročné zúčtovanie dane?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov vzniká fyzickej osobe za predpokladu, že dosiahla celkové zdaniteľné príjmy za rok 2023, ktoré sú vyššie ako 2461,41 EUR. Záleží od výšky Vášho príjmu za 1-3/2023.

Ak nemáte povinnosť podať daňové priznanie, ale ak ste mali zrazenú preddavkovú daň, tak podaním DP Vám ju vrátia. Priložíte kópiu o Potvrdenia o príjme za rok 2023.

Môžete ale požiadať o Ročné zúčtovanie dane bývalého zamestnávateľa do 15.2.2024. Následne Vám daň vysporiadajú a už nebudete musieť sa zaoberať podávaním DP.

S prianím pekného dňa,
Lenka