Musím sa zaevidovať na úrade práce, aby som mala zaplatené zdravotné odvody?

Zodpovedané
5. mar 2024

Dobrý deň

keď mala dcérka 10.12.2023 tri roky a 1 deň, tak som nastúpila do práce na skrátený úväzok po rodičovslej dovolenke. 29.2.2024 mi končí skrátený úväzok a dala som sa na PN.

Z čoho sa bude počítať PN?

Musím sa zaevidovať na úrade práce, aby som mala zaplatené zdravotné odvody?

Stačí dať vedieť zamestnávateľovi, že som na PN?

Ďakujem

Dobrý deň,

pracovný pomer Vám skončil 29.2.2024 a na PN ste išli 1.3.2024? Ak to bolo takto, PN budete mať z ochrannej lehoty a zamestnávateľ už s PN nemá nič spločné.

Sociálna poisťovňa Vám vyplatí PN od prvého dňa. SP môže požiadať zamestnávateľa o pravdepodobný príjem. Mal by to byť príjem, ktorý by ste dosiahli, ak by ste v tom mesiaci celý mesiac odpracovala.

S prianím pekného dňa,
Lenka