Musím si platiť dobrovoľné nemocenské poistenie?

Zodpovedané
7. sep 2023

Dobrý deň,

od 1.9.2022 do 31.8.2023 som mala pracovný pomer na dobu určitú. Od 1.9.2023 som nastúpila na úrad práce. S priateľom sa už dlhšiu dobu snažíme o dieťatko a chceme v tom pokračovať.

Ak by som chcela mať nárok na materské, stačí ten odpracovaný rok?

Musím si platiť dobrovoľné nemocenské poistenie?

Čo ak by som o dva mesiace bola už tehotná?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pokiaľ by ste otehotneli do pol roka od zániku nemocenského poistenia (zániku pracovného pomeru), boli by ste v ochrannej lehote a z tejto ochrannej lehoty by te mali nárok na tehotenské/materské.

V takomto prípade by ste nemuseli platiť dobrovoľné nemocenské poistenie, postačil by Vám ten odpracovaný rok na potrebných 270 dní nemocenského poistenia.

S prianím pekného dňa,
Lenka