Musím vrátiť alikvitnú časť stabilizačného príspevku, aj keď zostávam u toho istého zamestnávateľa?

Zodpovedané
28. dec 2023

Dobrý deň,

dostala som vyplatený stabilizačný príspevok na pozícii inštruktor sociálnej rehabilitácie v CSS. Chcela by som prejsť na inú pozíciu ako zdravotnícky asistent.

Musím vrátiť alikvitnú časť stabilizačného príspevku, aj keď zostávam u toho istého zamestnávateľa?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

záleží od zmeny pozície, ako sa zmení Vaše zaradenie. Pozrite si Dohodu o poskytnutí stabilizačného príspevku, ktorú ste podpísali. U Vás nejde ani o zmenu pozície vzhľadom na Váš zdravotný stav, ani pre ochorenie z povolania.

Dohody, ktoré sú zverejnené na nete majú bod 2.1 a 2.8 kde sa uvádza:
2.8. Zamestnanec je povinný vrátiť alikvotnú časť Stabilizačného príspevku aj v prípade:
a. ak bude na vlastnú žiadosť Zamestnanca znížený jeho pracovný úväzok
Zamestnávateľom pod úväzok dohodnutý medzi Zmluvnými stranami ku dňu
nadobudnutia účinnosti tejto Dohody;
b. ak bude Zamestnanec preradený na vlastnú žiadosť na inú pracovnú pozíciu ako je definovaná v čl. II, ods. 2.1 tejto Dohody;
c. okamžitého skončenia pracovného pomeru Zamestnávateľom z dôvodu podľa § 68
ods. 1 Zákonníka práce;
d. skončenia pracovného pomeru Zamestnanca z dôvodu jeho odchodu do
predčasného starobného dôchodku alebo do starobného dôchodku.

S prianím pekného dňa,
Lenka