Na akú zmluvu môžem pracovať, keď som na rodičovskej?

Zodpovedané
6. mar 2024

Dobrý deň,

momentálne som s 1,5-ročnou dcérou na RD. Do nástupu na MD som pracovala u kamaráta ako čašníčka. Teraz som od neho dostala ponuku pracovať pre neho ako prevádzkarka.

Akú zmluvu a na aký úväzok s ním môžem podpísať, aby som aj naďalej mohla poberať peniaze počas RD?

Taktiež máme v pláne druhé dieťa. Chcem, aby som popri tejto pracovnej zmluve mohla dostávať aj tehotenské a následne materskú a rodičovský. Keďže ide o prácu prevádzkarky, pracovná doba je flexibilná a nebude mať vplyv na výchovu detí.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ak ste na RD = rodičovskej dovolenke, pôvodný pracovný pomer trvá. Ak skončil, tak len poberáte rodičovský príspevok.

Popri poberaní rodičovského príspevku môžete uzatvoriť akýkoľvek pracovný pomer s úväzkom s akým sa dohodnete, alebo dohodu (s pravidelným príjmom). Pokiaľ Vám pracovný pomer trvá, stačí uzatvoriť novú zmluvu, budete na inej pozícii. Popri tom môžete poberať rodičovský príspevok, tehotenské. Ak by táto nová zmluva trvala viac ako 270 dní do pôrodu a trvala aj tá, z ktorej ste čerpali prvé materské, pri novej materskej by mohlo ísť o súbeh dvoch materských.

S prianím pekného dňa,
Lenka