Na koľko dní dovolenky budem mať nárok po dvoch materských?

Zodpovedané
18. jún 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom výpočtu dovolenky po dvoch materských a rodičovských dovolenkách.

Na prvú materskú som nastúpila 31.5.2017 a trvala až do 24.1.2018. Do konca roka som bola na rodičovskej dovolenke a celý rok 2019 som bola taktiež na rodičovskej dovolenke až do 30.6.2020. Prvé dieťa ešte nemalo vtedy 3 roky. Vtedy som nastúpila na ďalšiu materskú dovolenku, ktorá trvala do 23.2.2021. Odvtedy som na rodičovskej dovolenke, ktorá potrvá až do septembra.

Do nástupu prvej materskej som riadne pracovala cca 5 rokov a pred jej nástupom som si v roku 2017 vyčerpala 20 dní dovolenky.

Na koľko dní dovolenky budem mať nárok?

Zaujíma ma hlavne koľko sa mi prenieslo.

Dovolenka, ktorú budem mať za prípadné nastúpenie od septembra ma nezaujíma. 33 rokov som ešte nedovŕšila.

Ďakujem

Dobrý deň,

za rok 2017 ste mali celoročný nárok, 20 dní - čerpané dni dovolenky v tom roku.
Za rok 2018 aj 2019 = 0.
Za rok 2020 na MD od 01.07., t.j. na RD ste boli orientačne cca 125 dní, dovolenka sa kráti o 2/12 ročného nároku, 20/12*10 = po zaokrúhlení 17 dní dovolenky.
Za rok 2021 ste boli na MD cca 36 pracovných dní, a krátenie môže byť až o 11/12 z ročného nároku, 20/12*1= 2 dni.
Za rok 2022 = 0.

Nárok na dovolenku máte aj počas materskej dovolenky. Počas rodičovskej dovolenky už nie. Dovolenka sa za neodpracovaných prvých 100 dní sa kráti o 1/12, za ďalších 21 dní ďalšia 1/12.

Dovolenka sa Vám môže ešte prepočítavať podľa dátumu počtu dní trvalej starostlivosti o dieťa v roku 2020, 2021, ak ste túto skutočnosť písomne oznámili zamestnávateľovi.
Informujte sa u Vášho zamestnávateľa.

Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov veku a zamestnanca, ktorý sa trvale stará o dieťa je najmenej päť týždňov (od 2020). Inak základná výmera sú štyri týždne.

S prianím pekného dňa,
Lenka