Na koľko dní dovolenky mám nárok?

Zodpovedané
10. jan 2024

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Na základe Vašej odpovede posielam dátumy od kedy som nastúpila na materskú prvej dcéry - 25.3.2019.

A druhý nástup bol od 13.4.2021.

Ďakujem

Dobrý deň,

takže na prvej materskej by ste mali byť 25.3.2019 do 17.11.2019 a na druhej od 13.4.2021 do 6.12.2021. Budem vychádzať z týchto dátumov, overte si ukončenia materských/nástupy na RD.

Ak ste už pred nástupom na prvú MD mali 33 rokov, mali ste celoročný nárok 25 dní.

Nárok na dovolenku máte aj počas materskej dovolenky. Počas rodičovskej dovolenky už nie. Dovolenka sa za neodpracovaných prvých 100 dní sa kráti o 1/12. Neuvádzate svoj vek, ani celoročný nárok.

Za rok 2019 by ste mali mať celoročný nárok, nakoľko v roku 2019 ste na rodičovskej boli kratšie ako 100 praocvných dní, preto sa v tomto roku dovolenka nekrátila. Ak ste v roku 2019 nestihli čerpať dovolenku, tak zostáva celý nárok.

Za rok 2020 = 0, boli ste celý rok na rodičovskej dovolenke.

Za rok 2021 = celoročný nárok, nakoľko v roku 2021 ste na rodičovskej mali byť cca 87 pracovných dní, čo je menej ako 100, tým pádom dovolenka sa nekráti.

Za rok 2022 aj 2023 = 0, boli ste iba na RD.

Za rok 2024 bude záležať či Vám pracovný pomer bude pokračovať a koľko následne odpracujete.

Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov veku a zamestnanca, ktorý sa trvale stará o dieťa je najmenej päť týždňov (od 2020). Inak základná výmera sú štyri týždne.

S prianím pekného dňa,
Lenka