Na koľko dní dovolenky mám nárok?

Zodpovedané
10. mar 2024

Dobrý deň,

zamestnaná som od 15.8.2020 na dobu neurčitú. Čerpala som 2 dní dovolenky do konca roka. Od 1.1. 2021som bola na PN až do nástupu na materskú (1.3.2021). Následne na rodičovskej dovolenke, ktorá trvá do 20.3. 2024. Chcem si dať vyplatiť dovolenku a ukončiť pracovný pomer.

Na koľko dní mám nárok na dovolenku?

Pracovný pomer som mala na polovičný úväzok.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

aj pri práci na kratší pra­covný čas ostáva základná výmera dovolenky v týž­dňoch zachovaná. Zamest­nanec nie je na dovolenke ukrátený.

Ak má zamestnanec pracujúci na skrátený úväzok 5-dňový pracovný týždeň, týždňom dovolenky je 5 pracovných dní.

Ak má zamestnanec prácu rozvrhnutú len na niektoré dni v týždni, týž­dňom dovolenky je počet dní, ktoré odpracuje.

Rozdiel oproti ostatným zamestnancom spočíva len v tom, že ak zamestnanec s kratším pracovným časom pracuje denne, ale menej hodín, jeden deň jeho riadnej dovolenky bude predstavovať menší počet hodín, za ktoré mu zamestnávateľ pri čerpaní dovolenky poskytne náhradu mzdy za dovolenku.

Nárok na dovolenku máte počas materskej dovolenky. Počas rodičovskej dovolenky už nie. Dovolenka sa za neodpracovaných prvých 100 dní sa kráti o 1/12, za ďalších 21 dní ďalšia 1/12.

V roku 2021 ste boli na PN a na RD menej ako 100 pracovných dní. Preto sa dovolenka za tento rok nebude krátiť. Máte nárok na celoročnú dovolenku, pokiaľ ste na materskej boli od 1.3.2021 - 24.10.2021.

Za rok 2022, 2023, 2024 = 0 dní dovolenky, nakoľko ste boli / budete iba na rodičovskej dovolenke.

Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov veku a zamestnanca, ktorý sa trvale stará o dieťa je najmenej päť týždňov (od 2020). Inak základná výmera sú štyri týždne (20 dní).

Dovolenka sa Vám môže ešte prepočítavať podľa dátumu počtu dní trvalej starostlivosti o dieťa, ak ste túto skutočnosť písomne oznámili zamestnávateľovi.

S prianím pekného dňa,
Lenka