Na koľko dní dovolenky mám nárok?

Zodpovedané
23. máj 2024

Dobrý deň,

opätovne nastupujem do práce po rodičovskej dovolenke a zamestnávateľ ma šokoval s výpočtom dovolenky.

Som neustále v pracovnom pomere, na materskú dovolenku som nastúpila 6.7.2021, dcérka sa narodila 5.8.2021. Za tento rok by som mala mať klasický 25 dní dovolenky, čo mám aj vo výplatnej páske uvedené. Materská pokračovala do 31.1. 2022, od 1.2. som začala poberať rodičovský príspevok.

Mám nárok na dovolenku za rok 2022 alebo len jej pomernú časť?

6.8.2024 mám nastúpiť opäť do práce.

Bude sa mi dovolenka krátiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

za rok 2021 máte celoročný nárok na dovolenku. Ale overte si, či naozaj Vám materská skončila 31.1.2022. Podľa lehotníka SP Vám vychádza skončenie materskej 28.2.2022. Alebo ste nastúpili na materskú neskôr.

Ak ste boli na rodičovskej dovolenke boli od 1.2.2022 a na materskej ste boli iba 20 pracovných dní (1.1-31.1.2022), tak za rok 2022 nebudete mať nárok na žiadnu dovolenku.

Ak by ste boli na materskej do 28.2.2022 tak by ste mali nárok na dovolenku v 1/12 z celoročného nároku = 25/12*1 = 2 dni. Rok 2023 = 0, v tomto roku ste boli iba na rodičovskej dovolenke.

V roku 2024 bude záležať koľko odpracujete.
https://www.materska-dovolenka.sk/narok-na-dovo...

S prianím pekného dňa,
Lenka