Nástup do novej práce verzus čerpanie podpory. Čo je výhodnejšie?

Zodpovedané
31. jan 2024

Dobrý deň,

moja otázka smeruje k ukončeniu pracovného pomeru dohodou. Manžel dostal toto ukončenie ku koncu januára. V práci pracoval nepretržite viac ako 5 rokov a dostal k tomu aj odstupné.

Je rozumnejšie ísť sa evidovať na úrad práce a čerpať 6 mesiacov dávku v nezamestnanosti, alebo nastúpiť do novej práce?

Ak by čerpal dávku, bude do tejto dávky započítané aj odstupné, ktoré dostane v januárovej výplate alebo len DVZ za minulý rok?

Momentálne som tehotná a manžel by chcel ísť na materskú. Bolo by to možné, aj v prípade keby bol pol roka evidovaný na úrade práce a po 6 mesiacoch sa zamestná v novej práci a na materskú nastúpi až na budúci rok napr. 05/2025?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. Tým pádom ak sa zaregistruje hneď, bude sa mu počítať dávka z príjmov za posledné dva roky, teda aj z odstupného.

Ostatné môže byť ako uvádzate. Teda vyčerpá dávku v nezamestnanosti, zamestná sa a následne požiada o materské.

S prianím pekného dňa,
Lenka