Nastúpila som na materskú, ale bábätko nám zomrelo. Môžem ísť na PN?

Zodpovedané
6. jan 2024

Dobrý deň,

potrebovala by som pomôcť/poradiť ohľadom mojej situácie.

V roku 2023 som nastúpila na materskú (pred materskou som bola PN), bábätko nám zomrelo. Momentálne som ešte na 14-týždňovej materskej. Stále mám TPP, no keďže rátali, že minimálne 3 roky sa do práce nevrátim, tak za mňa majú náhradu. No ja pravdepodobne pôjdem ešte na nejaký čas na PN.

Môžem po takejto materskej ísť opäť na PN?

Ak by som počas nej znova otehotnela, mám nárok na ďalšiu materskú?

Z čoho by mi bola počítaná?

Ak by som po PN zmenila prácu, z čoho by mi bola materská počítaná?

Som v zložitej situácii, kedy sa vyrovnávam so stratou bábätka a zároveň riešim čo ďalej. Nikde sa nemôžem dočítať, aké mám možnosti, ako postupovať, keď sa niečo takéto udeje a čo je pre mňa rozumné spraviť, aby som si aj finančné neuškodila, nakoľko plánujeme ďalšie dieťatko.

Ďakujem

Dobrý deň,

po skončení materskej môžete ísť hneď na PN. Ak by ste počas PN otehotneli a pracovný pomer by trval, mali by stále nárok na materskú. Ak by sa pracovný pomer skončil a otehotneli by ste do pol roka od skončenia praocvného pomeru, mali by ste nárok na materské z ochrannej lehoty. Ak by ste zamestnali, záležalo by od toho, koľko dní by sa platilo na nemocenské poistenie z nového zamestnania. Ak by to bolo viac ako 90 dní, potom by bolo materské vypočítané z nového pracvoného pomeru.

Ak by Vás napadli ešte iné riešenia, príp. aké situácie by mohli nastať, kľudne mi napíšte do novej otázky presnejšie, že čo by ste potrebovali vedieť.

Držím palce, aby ste sa so stratou vyrovnali a časom privítali Váš nový zázrak.

S prianím pekného dňa,
Lenka