Nestíham splniť podmienku 26 týždňov DNP pred termínom pôrodu. Aké mám možnosti?

Zodpovedané
22. mar 2024

Dobrý deň,

pracujem na dohodu, na zmluve mám cez 323 EUR brutto. Spĺňam podmienku 270 dní nemocenského poistenia. Nakoľko mám takúto zmluvu a otehotnela som, chcela by som pracovný pomer ukončiť a dať sa dobrovoľne nemocensky poistiť s vyšším vymeriavacím základom, aby sa mi mohla materská navýšiť.

Termín pôrodu mám 6.9.2024. Aktuálne som v 16. týždni.

Ak by som sa dala teraz dobrovoľne nemocensky poistiť, bolo by mi materské schválené z vyššieho vymeriavacieho základu, ktorý by som si určila pri dobrovoľnom nemocenskom poistení?

Podľa toho čo som sa dočítala už nestíham splniť podmienku 26 týždňov DNP pred TP.

Aké by boli ešte možnosti, aby som mohla mať vyššie materské?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ by ste chceli ísť na materské z DNP a dobrovoľné nemocenské poistenie bude trvať menej ako 26 týždňov, tak sa dávka vypočíta z minimálneho základu (v roku 2024 len zo sumy 652 EUR).

Aby ste si mohli navýšiť materské, potrebujete sa zamestnať u zamestnávateľa s vyššou mzdou. Rozhodujúce obdobie, z ktorého by sa vypočítalo materské u nového zamestnávateľa by nastalo v prípade, ak by platil nový zamestnávateľ na nemocenské poistenie viac ako 90 dní = bez PN, OČR.

S prianím pekného dňa,
Lenka